ММФ повторно ја намали прогнозата на светскиот раст за 2019
Објавено на од во Економија
Меѓународниот моментарен фонд (ММФ) повторно ја ревидираше прогнозата за светскиот раст за 2019 година и ја намали на 3,3 отсто, се наведува во денешниот извештај за светските економски перспективи.
mmf1Прогнозата за намален раст се должи на забавувањето на економиите на развиените земји, поголемо од предвиденото, а посебно во земјите од еврозоната. Воедно ММФ предупреди и на обновување на трговските тензии меѓу САД и Кина.
Светската економска активност годинава ќе се зголеми за 3,3 отсто, што е за 0,2 процентни поени помалку во однос на прогнозата дадена во јануари, соопшти ММФ. Прогнозата за раст од 3,6 отсто во 2020 година останува непроменета.
ММФ наведе дека економскиот раст на САД ќе успори повеќе од предвиденото, по што е ревидирана проекцијата на глобалниот раст.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×