ММФ предупредува за нова „економска бура“
Објавено на од во Економија

lagard

По намалувањето на прогнозата за раст на глобалната економија за оваа година од 3,7% на 3,5%, од миниатиот месец, Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) предупреди за можна “економска бура”.

Lagard 1
lagard

Со оглед дека развојот на глобалната економија не ги исполнува очекувањата според првичните очекувања, според Лагард, “четири облаци” се главните фактори кои ја поткопуваат глобалната економија и можат да ја донесат бурата.

“Проблемот е што очигледно дека економијата се развива многу поспоро од очекуваното”, рече директорката на ММФ Кристин Лагард.

Лагард посочи дека трговските тензии, главно во форма на спор околу царините меѓу САД и Кина, веќе имаат глобално влијание.

“Меѓу овие ризици се тензиите во трговијата и воведувањето на санкции, финансиски проблеми, несигурност од исходот на Брегзит и забавување на кинеската економија”, рече Лагард.

Зголемените трошоци од позајмувањата од страна на владите, компаниите и домаќинствата, според неа, ризиците кои сеп ричина за како што вели таа „премногу облаци“, за кои, според неа, „потребно е само еден удар на гром да предизвика бура”.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×