ММФ со нова транша од 2 милијарди долари за Египет
Објавено на од во Економија

Со ова, Фондот му додели на Египет околу 10 милијарди долари вклучително со траншата од ноември 2016 година.

mmf

Меѓународниот монетарен фонд ја деблокира новата транша од заемот за Египет во износ од околу 2 милијарди долари, пренесе Франс прес, цитирана од светските агенции. Ова дојде по разгледувањето на египетската програма за економски реформи.

Со тоа ММФ му додели на Египет околу 10 милијарди долари од ноември 2016 година, кога египетските власти постигнаа со Фондот договор за план за помош во износ од 12 милијарди долари.

Минатиот октомври ММФ процени дека Египет постигнал голем економски напредок. Во јануари директорката на ММФ, Кристин Лагард рече дека ќе препорача на Извршниот комитет на институцијата да ја одобри новата транша од заемот и истакна дека Египет  реализирал значителен напредок со цел постигнување на макроекономската стабилност.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×