Могерини: ЕУ го губи угледот и кредибилитетот поради бегалската криза
Објавено на од во Политика

Односот на ЕУ кон бегласката криза е штетен за нејзиниот углед. Тоа би можело да доведе до губење на влијанието, но и меѓународниот кредибилитет на Унијата. Ова го истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, по вонредниот состанок што го одржа Унијата поради кризата со беглаците.

„Мораме да бидеме кредибилни и во рамки на своите граници да го правиме она што го бараме надвор од нашите граници. Ние се обидуваме во другите делови од светот да ги промовираме нашите вредности. Но тоа не функционира доколку не можеме тоа да го направиме дома, да покажеме почитување кон малцинствата, почнувајќи од муслиманите“, истакна Могерини.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×