Могерини: Иванов да ја преиспита својата одлука – да се почитува волјата на мнозинството
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

„Демократските правила предвидуваат почитување на волјата на мнозинството. Бараме од претседателот Иванов да ја преиспита својата одлука во однос на доделувањето мандат за формирање влада“, изјави вечерва во Скопје високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Федерика Могерини.

„Не е на ЕУ да го покаже патот за излез од кризата, но како пријател којшто се грижи за оваа земја, сакаме да укажеме на работите кои нѐ загрижуваат во овој момент, а коишто веруваме претставуваат сериозно кршење на демократските принципи и на демократскиот дух на Уставот на оваа земја. Верувам дека би било невозможно за кој било да убеди некого со демократски речник дека на мнозинството пратеници во Парламентот, кои го претставуваат мнозинството граѓани во унитарна држава, не им се дозволува да формираат влада. Тоа е закана за владеењето на демократијата, претставува кршење на правилата на демократијата, не е во согласност со демократските принципи, а исто така не е во согласност ниту со евроатлантските интеграции  кои се сметаат за приоритет од страна на сите политички лидери и на самиот претседател. Знам дека се вистински приоритет и за сите граѓани“, рече Могерини.

Според Могерини, ова е и порака од НАТО Алијансата, посочувајќи дека пред посетата на Скопје имала средба и на оваа тема разговарала со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Таа нагласи дека од претседателот Иванов побарала да размисли и да ја повлече одлуката во интерес на граѓаните и на земјата.

„Побарав од претседателот да размисли за одлуката, да ја повлече во интерес на сите граѓани на земјава, и како што е наведено и во Уставот да го довери мандатот на кандидатот на партиите кои имаат мнозинство во Парламентот. Ова е Уставот на оваа земја и очекуваме да биде почитуван“, порача Могерини.

Шефицата на  европската дипломатија во рамки на нејзината еднодневна посета на Скопје денеска имаше средби со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот, со претседателот на државата Ѓорге Иванов, а се сретна и со претставници на невладиниот сектор.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×