Моќта на САД поради доларот наскоро може да се промени
Објавено на од во Економија
Сојузниците на САД не се среќни од контролата на Вашингтон врз светската трговија и развиваат алтернативни системи кои не се потпираат на американскиот долар, пишува The Wall Street Journal.
BanknotesКатализатор на незадоволството беше одлуката на администрацијата на Трамп да воведе повторно трговски санкции против Иран.
Велика Британија, Германија и Франција не ги поддржуваат санкциите кои вклучуваат забрана за  трансакции во долари со иранските банки. Затоа овие држави подготвуваат систем кој ќе им помогне на компаниите да работат со Иран без да користат долари.
Индија не е задоволна. Иран е долгогодишен трговски партнер, а Индија сака нафта. Поради тоа, Индија започна со трговија со таков алтернативен систем уште во ноември, а другите меѓународни компании го искористија тоа.
Кина и Русија, исто така, сакаат да се ослободат од американската контрола, и започнаа да ги покажуваат своите алтернативи за светскиот систем што Вашингтон практично го контролира. Двете земји веќе тргуваат со јуани и рубли наместо долари.
Светската трговија работи со долари. Ова му дава на САД извонредна власт над која било компанија која увезува или извезува нешто. Ситуацијата одамна е разбранувана од конкурентите на Вашингтон, бидејќи ги прави ранливи на санкции. Алтернативните системи нема да ја променат доминацијата на доларот во светската трговија, туку ќе ја намалат моќта на САД да наметнуваат санкции. И тие, исто така, може да им олеснат на криминалците и на терористите кои долго време се обидувале да се ослободат од американскиот долар за да ги пренесат парите.
Статусот на доларот датира од крајот на Втората светска војна, кога економијата на САД беше најодржлива, а долари имаше многу. Ликвидноста на валутата и ефикасноста на банкарскиот систем во САД значеа дека тргување со долари е поевтино и попогодно од другите валути.
Канадската компанија продава на француски купувач. Банката на купувачот во Франција и банката од Канада го продаваат доларот преку посреднички банки кои имаат сметки со Федералните резерви. Трансакцијата поминува брзо меѓу банките поради нивниот статус како дописни банки.
Користењето на овие сметки, сепак, значи дека секоја трансакција технички поминува низ САД. Бидејќи употребата на повеќето странски валути е поскапа и понеповолна, многу земји и компании се подготвени да ги исполнат барањата на САД за да ја задржат својата способност да користат долари.
Во меѓувреме, тензиите околу нуклеарниот договор се зголемуваат. Иран, исто така, се закани дека ќе се повлече делумно, освен ако не ги добие ветените економски придобивки што ги попречуваат Лондон, Берлин и Париз.
Тоа е европскиот обид да се заобиколи доларот како најсериозна закана за американската доминација. “Сакам Европа да биде суверен континент, а не вазал, а тоа значи дека мора да има целосно независни финансиски инструменти”, рече францускиот министер за финансии, Бруно Ле Мар, минатата година. Во меѓувреме, германскиот министер за надворешни работи, Хаико Маас, напиша дека е важно да се зајакне автономијата на Европа преку каналите за плаќање независни од САД.
Плановите на Европа започнаа откако САД се заканија со белгискиот систем базиран на Свифт, кој банките ги користат за да комуницираат едни со други.
Новиот систем сè уште не работи. Кога тоа ќе се случи, ќе се заснова на еврото, втората најголема валута во светот.
Instex ќе ви овозможи да заработите во една канцеларија и да добивате средства во друга – нема пари за движење. Така, германскиот извозник, на пример, нема да добие плаќање од ирански купувач, туку од европска компанија која одделно увезува стока во Иран.
Додека европската иницијатива се фокусира на заобиколување на иранските санкции, напорите на Кина се пошироки. Пекинг направи договори преку кои голем број земји, вклучувајќи ги Турција и Пакистан, ќе продаваат во Кина со јуани. Исто така Кина создаде систем кој им овозможува на Србите да користат локални кредитни картички во други земји.
Трговијата меѓу Русија и Кина во 2013 година беше помалку од 7% од вкупната трговска размена меѓу двете земји  во јуани и рубли, додека во 2017 година – над 18%.
Напорите на Кина се значајни бидејќи земјата е втора по големина економија во светот и има огромна улога во светската трговија. Досега, таа исто така го користи Свифт, но тоа може да се промени и во иднина.
И покрај напорите, доларот, најверојатно, ќе остане доминантна валута. Во 2016 година, од најновите податоци, доларот се користи во 88% од трговските трансакции. Еврото е ограничено од политичката несигурност во Европа, јуанот – со ограничувањата во Кина.
Дури и биткоин не успева да забрза како средство за плаќање поради огромната нестабилност.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×