Монако стана првата европска земја со целосна покриеност од 5G
Објавено на од во Економија
Монако стана прва земја во Европа која има целосна мрежна покриеност од 5G, објави Техноде.
monaco-e15627721451755G мрежата е дело на кинескиот телекомуникациски гигант Huawei. На овој начин, компанијата сега може да ја покаже својата опрема и способности во реално време.
Зошто е ова важно?
Монако е првата земја на континентот што целосно ја имплементира 5G мрежната технологија на Huawei како дел од неговата основна инфраструктура.
Со ова, Huawei сега ќе може да го претстави својот производ во повеќе европски земји.
Договорот меѓу технолошкиот гигант и Монако Телеком, сопственост на француски милијардер, беше потпишан во септември. Од своја страна, телекомуникацискиот оператор на Монако  убедува дека се преземени сите неопходни мерки за да се обезбеди безбедноста на мрежата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×