Monocle: Токио е најдобар град за живот, а следат Берлин и Виена
Објавено на од во lifestyle

Според истражувањето што британскиот магазин Монокл (Monocle) го спроведува редовно, Токио е најдобар град за живот во светот, а го следат Берлин, Виена, Копенхаген и Минхен.

По нив се уште Мелбурн, Сиднеј, Кјото, Ванкувер, Хелсинки, Цирих, Мадрид, Хамбург, Лисабон, Дизелдорф, Хонгконг …

Параметрите користени во истражувањето исклучиво се однесуваат на животниот стандрад во градовите, и на мислењето на жителите, напоменуваат авторите, и додаваат дека воглавно станува збор за безбедноста, за здравствениот систем, за образованието, за стапката на криминал, за можноста за забава и за квалитетот на градскиот превоз.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×