MOT: Уште најмалку 7 децении жените ќе заработуваат помалку од мажите
Објавено на од во Политика

Мажите подобро ќе заработуваат од жените уште најмалку седум децении доколку разликите во платите меѓу половите продолжат да се намалуваат со сегашното темпо, соопшти денеска Меѓународната организација на трудот.

zeni-maziПо повод Меѓународниот ден на жената, оваа организација објави извештај во кој истакнува дека „жените засега во просек заработуваат 23% помалку од мажите“.

Во светски размери, стапката на вработеност на мажите е 72%, додека кај жените е 46%. Овој јаз е намален за само 0,6 процентни поени во последните 20 години.

„Во текот на последните две децении жените значајно го подобрија својот образован профил, но тоа не резултираше со нивна подобра позиција на работа“, се вели во извештајот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×