Може ли да се случи рецесија само затоа што сите го очекуваат тоа?
Објавено на од во Економија
Прашањето за само-исполнувачкото пророштво, или нешто да се случи само затоа што сите очекуваат тоа да се случи е целосно релевантно за пазарите во моментот.
рецесијаПрашањето е, може ли светската економија да доживее рецесија само затоа што сите очекуваат рецесија? Дали новинарите и аналитичарите можат да предизвикаат намалување на глобалната економија затоа што постојано ги преплавуваат медиумите со своите коментари?
Претседателот Доналд Трамп јасно смета дека ова е вистинска закана. И, додека многумина сметаат дека неговите забелешки за оваа тема се апсурдни, можеби има логика во неговите предупредувања.
Ова е затоа што здравјето на економијата се заснова на вербата во следните неколку изјави – дека капиталните инвестиции направени денес имаат големи шанси за производство на идни повраток утре; дека заемите ќе бидат вратени; дека нема да изгубите работа и брзо да пронајдете друга дури и ако тоа се случи; дека валутата нема да биде целосно дестабилизирана.
Кога кредибилитетот е изгубен во овие тврдења, економската активност може да стагнира.
Трамп не е  првиот американски претседател кој се грижи за губење на довербата и за проектирање оптимизам. На пример, Френклин Рузвелт е широко познат по неговиот коментар за длабочините на Големата депресија – „единствената работа од која се плашиме е самиот страв“.
Џорџ Буш, плашејќи се дека терористичките напади на 9 септември ќе доведат до депресија, ги повика сите Американци да излезат да јадат и да купуваат.
Написите на аналитичарите вкучуваат секакви видови споредби за големината на пазарот, циклична природа на економијата и отсуство на рецесија повеќе од 10 години; финансиска проценка на пазарите; рекордот на долг на ниво над оние пред кризата, итн.
Довербата во економијата се заснова на брзината на циркулацијата на парите – во просек, колку често се троши единица валута во дадена година.
Кога довербата е голема, а потрошувачите и деловните активности трошат големи пари, брзината е голема. Кога довербата е мала и ние имаме тенденција да ги задржиме парите загрижени за утрешноста – тогаш брзината е мала.
диаграмВо табелата е прикажана стапката на таканаречената парична маса М2 од 1959 до 2009 година. Највисоко ниво за овој период од 50 години е забележано кон крајот на 90-тите години, кога достигна 2,2. За разлика од крајот на финансиската криза, односот се спушта на околу 1,7.
Во графиконот не се дадени податоци за периодот по 2009 година, бидејќи тие се намалени од агресивното квантитативно олеснување на ФЕД.
“Постојат неколку важни лекции што треба да се извлечат од оваа табела. Прво, ни помага да разбереме зошто економското предвидување е толку тешко. И бидејќи довербата игра толку голема улога, предвидувањето рецесија зависи од успешно предвидување на психологијата на толпата”, рече Марк Хулберт, Издание на MarketWatch.
Оваа својствена тешкотија во економското предвидување е тема што се најде во срцето на работата на професорот за финансии на универзитетот Јеил (и Нобеловец), Роберт Шилер . Во нејзината неодамна објавена книга „Наративна економија: Како приказните се шират вирусно и водат до големи економски настани“, Шилер наведува дека „Ако доволно луѓе почнуваат да постапуваат вознемирено, нивната вознемиреност може да стане самоисполнувачка и може да следи голема рецесија. “
Британскиот економист Џонсон Мејнард Кејнс дава брилијантна аналогија за предизвикот на предвидувањето. Пишувајќи пред еден век, тој ја спореди економската прогноза со предвидување кој ќе победи на натпревар за убавина, што не бара од вас да одлучите кој од учесниците сметате дека е најубав, туку да предвидите кој би се сметал за најубав од мнозинството судии. . Овие се две сосема различни работи.
На пример, има време кога печатењето пари и намалувањето на каматните стапки е контрапродуктивно – нешто што економистите го нарекуваат „стапица на ликвидност“. Наместо да ги охрабрувате потрошувачите и деловните активности да трошат, во такви периоди вишокот пари и пониските стапки имаат точно спротивен ефект. Монетарната политика во овој момент престанува да биде ефективна.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×