На Американците од 2021 година ќе им треба виза за во Европа
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Европската унија во петокот објави дека за две години, Американците кои патуваат во Европа ќе треба претходно да добијат виза.
Female-with-luggage-looking-at-flight-information-boardЗа да влезат во која било од 22-те земји во зоната Шенеген, вклучувајќи ги и Франција, Германија и Италија, на Американците ќе им биде потребна дозвола од системот за Европски патни информации и овластувања (ETIAS) што ќе им овозможи да престојуваат помалку од 90 дена.
За посетите на Англија нема да им треба оваа виза.
Слично на системот (ESTA) кој САД ги користи, ЕТИАС не бара конзуларни интервјуа, ниту пак истиот степен на проверки како редовни визи.
Визата ќе важи три години, и важи за повеќе влегувања.
За да аплицирате, мора да имате „важечки пасош, кредитна / дебитна картичка и адреса за е-пошта, како и да одговорите на “некои основни безбедносни прашања”, според веб-страницата на ETIAS Visa.
Ако вашата апликација е одбиена, ќе можете да ја оспорите одлуката, се вели на веб-страницата.
Сето ова доаѓа откако Европа “неодамна одлучи да го подобри нивото на безбедност за да избегне понатамошни проблеми со илегалната имиграција и тероризмот”.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×