На ФЕИТ ќе биде отворена прва лабораторија за тестирање на 5Г
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
По повод Светскиот ден на телекомуникациите – 17 мај, денеска на  Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) ќе биде отворена првата лабораторија за тестирање на 5G технологијата „5G evolution laboratory”.
5G-tech-1Во оваа лабораторија преку партнерството на ФЕИТ и Македонски Телеком, во иднина ќе се вршат и  реални 5G тестирања.
Воведувањето на 5Г технологијата во државава ќе се одвива според најавениот национален оперативен план за развој на брзи и супер брзи електронски комуникациски мрежи.  Клучни придобивки од 5Г технологијата  се: значително поголема брзина на податочните услуги, промени во начинот на користење интернет, нови продукти од мобилните мрежи на операторите, намалување на бројот на  семејства во т.н „бели зони“ – подрачја на кои не постои можност за широкопојасен пристап, а има  потенцијал за користење.
Во септември лани Македонски Телеком го реализираше првото 5G демо во државава, како чекор кон воведувањето на оваа технологија, што треба да овозможи технолошки напредок на општеството и многу нови функционалности за корисниците. Првпат во регионот,  беше измерена брзина преку мобилната мрежа, која е за над четири пати поголема од брзините на пренос на податоци на 4G мрежата.
Во Европа 5G технологијата ќе почне да се имплементира од 2020 година, а со сите нејзини напредни функционалности по 2025 година.
На отворањето на лабораторијата се најавени обраќања на деканот на ФЕИТ  Димитар Ташковски, Лилјана Гавриловска, редовен професор на ФЕИТ, раководител на WINGroup, на CWNC и на новата 5G evolution лабораторија и  Никола Љушев, главен извршен директор на Македонски Телеком.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×