На Германија и се потребни 655 илјади работници
Објавено на од во Компании

После зимската пауза бројни германски компании бараат сезонски работници, најмногу во секторот угостителство, градежништво и земјоделство.

Германската сојузна агенција за работа забележала и понатамошен пад на невработеноста во оваа земја. Стапката од 6% во мај е најниската регистрирана во обединета Германија досега.

Бројот на отворени работни места исто така бележи раст. После зимската пауза голем број компании бараат сезонски работници, а најголем број од слободните работни места се во областа на угостителството, градежништвото и земјоделството.

Во моментот покажуваат податоците од локалните агенции за вработување, компаниите во Германија бараат 655 илјади работници.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×