На Меркел ѝ пораснала популарноста меѓу Германците
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Поддршката на германската канцеларка го достигнала врвот во оваа година, од чиј почеток Ангела Меркел е под голем притисок, пред сѐ поради политиките за бегалската криза, што силно се одразува на нејзиниот рејтинг.

Популарноста на канцеларката достигнала 50% од анкетираните гласачи. Противникот на Меркел, социјалдемократот Зигмар Гарбиел, има поддршка од 13% според најновите истражувања.

Растот на популарноста на Меркел е два процентни поени во однос на претходната анкета.

Најновото истражување се смета за прв изборен тест (пред изборите во 2017 година) на канцеларката по осумте тешки месеци на спроведување на нејзината политика на „отворени врати“, поради која загуби дел од поддршката и предизвика поделби во сопствената коалиција.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×