На патот до Брисел ќе се чистиме од партиски вработувања и непотребни агенции
Објавено на од во КОМПАНИИ И ПАЗАРИ

administracija copy 1Најавите се амбициозни, Владата е на потег со реализација

Капитал“ две децении се занимава со бирократските лавиринти на македонската државна управа каде што граѓаните и фирмите губат многу пари, време и инвестициски планови, а се отвораат простори за криминал, корупција и мито. Ако реформите што Владата амбициозно ги најавува се спроведат како што треба, веќе во следната година ќе се знае на кои агенции и институции ќе им се стави клуч на врата, ќе се воспостави и систем на професионално, а не партиско именување и разрешување, а граѓаните ќе добиваат услуги брзо и ефикасно.
За оваа реформа треба сериозна политичка волја и истрајност оти опфаќа серија непопуларни мерки, па фазите на нејзината реализација ќе треба да бидат будно следени и од медиумите и од невладиниот сектор. Министерот Манчевски, за „Капитал“ уверува дека тие како Влада и како коалициски партнери ќего истераат процесот до крај и дека се подготвени да ги истрпат политичките удари.
„Капитал“ ви ги презентира клучните реформи преку разговори со надлежните за процесот.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×