На почетокот на ноември готова физибилити-студијата за Чебрен по што ќе се избира концесионер
Објавено на од во Економија
На почетокот на ноември се очекува да биде готова променетата физибилити-студија за изградба на браната Чебрен, по што ќе биде распишан тендерот за избор на концесионер.
chebren„Ако во почетокот на ноември ја добиеме документацијата, веднаш ќе ги објавиме постапките за да може во процедура како што е пропишана во закон, да избереме изведувач“, изјави денеска премиерот Зоран Заев, додавајќи дека има интерес кај големи компании од Европа и светот.
Инвестицијата е меѓу 600 и 800 милиони евра и, според премиерот Заев, проектот ќе има регионален импакт.
„Наша задача е пролетта 2020 година да почне градбата на пристапен пат односно да почнат почетните работи околу браната“,  рече Заев, додавајќи дека проектот за Галиште не е исплатлив.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×