На Самитот во Познан нема да се носат конечни одлуки за Западен Балкан, велат организаторите
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Започна вториот ден од тридневниот Самит за западен Балкан, како дел од Берлинскиот процес во полскиот град Познан.
познанНа Самитот присуствуваат присуствуваа околу 200 претставници на европски невладини организации. Околу 1.500 луѓе се очекува да присуствуваат на самитот, вклучувајќи повеќе од 1.000 странски гости.
Полскиот заменик-министер за надворешни работи, Шимон Шинковски вел Сенк, одговорен за организирање на самитот, на вчерашната прес-конференција изјави дека на состанокот в петок ќе присуствуваат 14 премиери. Меѓу оние што ќе пристигнат во Познан се германскиот канцелар и британскиот и францускиот премиер. Од нив се очекува да разговараат за најважните прашања за регионот на Западен Балкан.
Состаноците на министрите за надворешни, внатрешни и економски прашања на земјите што учествуваат во Берлинскиот процес се закажани за денес.
Нивните разговори “имаат за цел да го отворат патот за одлуките на водачите” за утре, кога лидерите на земјата ќе ги сумираат актуелните активности во рамките на Берлинскиот процес и ќе се фокусираат на плановите за иднината.
Министерот Шинковски истакна дека нема да паѓаат официјални одлуки за време на самитот објаснувајќи дека “од самиот почеток овој формат е предвиден како додаток на процесот на проширување спроведен од страна на Европската Комисија”.
Министерот истакна дека самитот се одвива непријатно, од гледна точка на контекстот на Западен Балкан, поради тоа што ЕУ сé уште не ги отвори преговорите за пристап со Северна Македонија и Албанија, од друга страна, ситуацијата во регионот е сложена, рече Шинковски посочувајќи, меѓу другото, за ќор-сокакот во дијалогот меѓу Србија и Косово. Тој додаде дека самитот во Познан е шанса “да испратат позитивни импулси”.
Министерот Шинковски рече Полска сака учесниците на самитот да се согласат на отворањето на пристапните преговори овој октомври. “Полска е застапник на таков чекор, ние ќе се обидеме да ги убедиме преостанатите лидери и министри за таква одлука.
„Исто така, сакаме да ги охрабриме земјите од Западен Балкан да воведат внатрешни реформи и да ги стабилизираат (нивните) билатерални односи”, изјави тој.
Исто така, како што изјави тој, земјите од Западен Балкан треба да бидат охрабрени да “подготват амбициозни претпоставки за нивните економски политики”. Во овој контекст, министерот укажа на силна деловна и економска компонента на самитот.
Берлинскиот процес е меѓувлади иницијатива предводена од Германија за промовирање на проширувањето на Европската Унија кон Западен Балкан (Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Северна Македонија и Србија) и зајакнување на регионалната соработка. Иницијативата се состои од осум земји од ЕУ, Германија, Франција, Италија, Австрија, Словенија, Хрватска и Велика Британија. Полска се приклучи на проектот минатата година и го презеде претседателството во јануари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×