Над 170 нови затвори ќе изгради Турција за 5 години – нема место за десетиците илјади уапсени „пучисти“
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Во следните 5 години Турција ќе изгради над 170 нови затвори, соопшти тамошното Министерство за правда, цитирано од Хуриет.

Ваквата одлука е поради преполнетоста на досегашните затвори по апсењата поврзани со неуспешниот обид за пуч, за кој турските власти ја обвинуваат организацијата на Фетула Ѓулен.

Прецизно, Турција во следните 5 години ќе изгради 174 нови затвори со капацитет за сместување 100.182 луѓе.

Инаку, илјадници осудени беа предвреме ослободени за да се направи место за уапсените поврзани со обидот за пуч.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×