Над 300.000 бегалци добиле азил во ЕУ во 2018 година
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Според податоците на Евростат, во текот на изминатата година, земјите членки на ЕУ им доделиле азил на повеќе од триста бегалци, најчесто од Сирија.
Migrants Cross Into SloveniaДваесет и девет отсто од прифатените азиланти биле од Сирија, која останува на првото место на земји чии државјани добиваат азил во земјите на ЕУ. Следуваат Авганистан и Ирак, иако за сите три земји е забележано намалување на бројот на доделени статуси во споредба со 2017 година.
Во Европската Унија, Германија била земјата со највисока стапка на одобрени барања за азил, потоа Италија и Франција.
Што се однесува до стапката на одобрување за барателите на азил, Сиријците и Еритрејците бележат највисока со 88 и 83 проценти, додека најмалку шанси да бидат признаени како азиланти имале државјаните на Грузија со пет отсто и државјаните на Албанија со осум проценти одобрување.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×