Нафтата ќе достигне 70 долари за барел до крајот на годината
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Краткорочните притисоци врз зголемувањето на цените што беа видливи минатиот месец се резултат на политиката на земјите-членки на ОПЕК за сурова нафта од 1,2 милиони барели дневно, која ќе трае до јуни оваа година.
cenata_na_barelotАналитичарите на Хрватската Комора за Економија (HGK) ги зголемуваат цените со намалување на производството на ОПЕК и продолжување на силната побарувачка од Кина.
Цената на суровата нафта e на највисоките нивоа во последните четири месеци,  и аналитичарите на Хрватската комора за економија, очекуваат понатамошен раст во наредните месеци.
Лондонската берза почна да тргува со 67,65 долари во четвртокот, што е највисока евидентирана почетна цена од средината на февруари оваа година. Во споредба со завршната цена од средата, ова е мало зголемување од 1,15%, и во споредба со почетната цена од среда 1,1% зголемување. “Цената на суровата нафта на Брент достигна 67,84 долари за барел, што е највисоко ниво од ноември минатата година”, се вели во анализата на ХГК.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×