Најавен штрајкови на полиција, образование, медицина… – Хрватска пред хаотична есен
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Судејќи според најавите на незадоволните наставници, медицински лица, полицајци и возачи, се чини дека Хрватска би можела да биде потресена од серија штрајкови оваа есен.
пленковиц„Ние сме членови на владата овде, а не на синдикатот“, рече премиерот Андреј Пленковиќ пред своите министри Милан Кујунџиќ и Блаженка Дивјак. Министерот за здравство и министерот за образование се соочуваат со барања за зголемување на платите во нивните сектори, а премиерот јасно оцени дека тие се премногу сочувствителни кон своите вработени.
Сепак, Пленковиќ не разговараше со неговиот заменик, Давор Божиновиќ, министер за внатрешни работи, од кого полициските службеници бараат најголем пораст на платите – дури 25% .
И полицајците, наставниците,  и медицинскиот персонал бараат зголемување на платите. Возачите на јавниот превоз имаат ист услов, но тие не се државни службеници, така што владата не може да им ги зголеми платите. Секој се заканува со штрајкови. И ако овие удари се совпаднат, Хрватска би можела да биде во хаос на почетокот на септември.
Возачите најавија дека ќе го започнат штрајкот доколку нивните плати не се зголемат за 10% до 9 септември. Според синдикатот, просечната плата во јавниот превоз е 4.000 куни. (540  евра).
Работодавците пак тврдат дека не можат да платат повисоки плати затоа што имаат многу непрофитабилни линии што би требало да ги прекинат доколку ги зголемат платите за возачите. Доколку беа укинати непрофитабилните линии, некои возачи ќе ги загубат своите работни места, други ќе добијат повисоки плати, но некои граѓани, повеќето во посиромашните делови на земјата, ќе останеа без превоз. Оние што работат повеќе нема да имаат што да одат на работа.
Во училиштата, учениците треба да бидат пречекани од наставниците, но и тие исто така најавуваат штрајк. Тие бараат зголемување на платата од 6% и велат дека платата на наставниците пред пензија сега е 7.000 круни (945 евра ).
Министерката за образование Блаженка Дивјак има разбирање за нивните барања, затоа што за помалку од две недели овие наставници треба да започнат со спроведување на нова, реформирана програма, која е целта на  политичкото постоење на министерката.
Министерот за здравство Милан Кујунџиќ требаше да ја напушти владата на крајот на јули, но по уцените на премиерот Андреј Пленковиќ, остана на постот.
Сега тој се соочува со барањата на медицинските сестри за зголемување на платите. Во моментов, нивните плати се движат помеѓу 5500 и 6000 куни (742 -810 евра) и тие бараат зголемување од 7%. Дури 12.000 медицински сестри во моментот недостасуваат низ здравствениот систем, па ако само неколку решат да штрајкуваат, болниците ќе пропаднат.
Полицајците се закануваат дека ќе штрајкуваат. за почетна плата од 4600 куни (621 евро) или помеѓу 5500 и 6000 куни (742 -810 евра) по десет години работа, малкумина сакаат да носат полициска униформа. Полицискиот синдикат бара зголемување од дури 25%. Во принцип, ова беше договорено со владата, но не и потпишано, така што полицијата е сè уште подготвена да штрајкува и да ја победи владата со многу опасна палка.
Заканите се најопасни за Андреј Пленковиќ затоа што ако некоја земја е погодена од бран штрајкови и протести и полицијата им се придружи, тогаш тој не може да смета на останување на власт.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×