Најбогатиот човек во Русија планира крипто валута за трговија со паладиум
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Компанијата „Norilsk Nikel“, најголемиот производител на паладиум во светот, и нејзиниот  директор, милијардерот Владимир Потанин, најавуваат  крипто валута, врзана за скапоцениот метал, пишува Блумберг.
Palladium barКомпанијата преговара со швајцарските власти за издавање токени од швајцарскиот паладиумов фонд, што би можело да го прошири концептот за други метали, вели Потанин.
“Луѓето сè повеќе ги користат децентрализираните мрежи и платформи кои немаат ниту еден оператор”, вели тој. “Сакаме да бидеме активни учесници во овој процес”, бидејќи трговијата со дигитални токени има многу предности“, вели тој.
Суровините и индустријата се обидуваат да ги прифатат трговските системи и технологии користејќи blockchain што ги намалува трошоците и времето за администрација. Некои компании ја гледаат технологијата како начин за следење на набавките долж синџирот на набавки, или имаат намера да започнат крипто валути поддржани од конкретни стоки.
Потанин, кој поседува околу една третина од компанијата, вели дека ја претставил идејата на купувачите и дека има потреба од криптовалути за метал.
На пример, ако купувачот открие дека не му е потребен целиот договорен обем, тој или мора да влезе во потенцијално тешки преговори со добавувачот или да го прифати испораката на метал што не му е потребен или да најде купувач. Но, ако корисникот има дигитален договор деноминиран во токени, тој полесно може да го продаде несаканиот волумен на некој друг, вели милијардерот
“Токенските договори се поедноставни и попогодни”, рече тој, додавајќи дека „Norilsk Nikel“ би можел да ја лансира дигиталната платформа до крајот на годината ако биде одобрен.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×