Најдобрата земја во светот е Германија
Објавено на од во Политика

Најдобрата земја во светот е Германија, покажува истражувањето кое денес беше презентирано на Светскиот економски форум во Давос. По неа е Канада, па Британија а САД е дури на четвртата позиција.

Овој извештај рангира 60 земји во 24 категории и е базиран на истражување направено меѓу 16.000 луѓе.

САД е рангирана прва по моќ и влијание, Шведска е најдобра во однос на граѓанство, растење деца и екологија. Бразил е рангирана како најдобра земја за авантура, Луксембург за отворање бизнис, Франција за културно влијание, Германија за претприемништво, Канада за квалитет на живот, Италија за наследство, Индија за развој во економијата. Но сепак, на крај, сума сумарум Германија ги има највисоките оцени по речиси сите параметри.

Рангирањето е базирано на анкета од 16.248 луѓе од 36 држави во Америка, Азија, Европа и Африка. Од нив, повеќе од 8.000 се „неформална елита“ (универзитетски едуцирани, средна или висока класа на индивидуалци), а повеќе од 4.500 од нив се бизнис лидери.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×