Најголеми економии во еврозоната ги заострија критериумите за кредитирање на компаниите.
Објавено на од во Економија
Кварталните резултати од истражувањето на Европската централна банка (ЕЦБ), покажаа зајакнување на условите за кредитирање на компаниите и граѓаните.
european-central-bank_1Заемодавците, во периодот од април до јуни 2019. година, ги заостриле барањата при одобрување на кредити за компаниите, покажаа резултатите од истражување спроведено во 144 банки во еврозоната.
Германија, Франција и Италија во второто тромесечје од оваа година ги заострени критериумите при кредитирањето на компаниите,  во Шпанија останаа непроменети, а пак во Холандија се намалени.
Условите за хипотекарните кредити во еврозоната во просек остануваат непроменети во споредба со првиот квартал.
„Слабата толеранција на овие ризици, кај овие кредити на компаниите, перцепцијата за зголемен ризик, проследен со поголемиот трошок од изворот на средства и билансните ограничувања, допринесоа за заострување на кредитните услови во различни категории на кредити“, стои во коментарот од ЕЦБ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×