Најголемите американски фирми, меѓу кои Apple и Microsoft чуваат 2.100 милијарди долари во даночните оази
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Најголемите 500 американски компании, меѓу кои Apple, Microsoft, GE и Pfizer, држат повеќе од 2.100 милијарди долари акумулирана добивна во странство со цел да го одбегнат оданочувањето во САД, а ако ги повлечат тие пари во земјата, ќе мора да платат 620 милиони долари данок, пренесува хрватски Liderpress.hr.

Студијата, која во вторникот ја објавија две непрофитни организации, покажува и дека речиси три четвртини од компаниите од листата на најголеми американски компании имаат подружници во даночните оази, како што се Бермуди, Ирска, Луксембург и Холандија.

Најмногу, 181 милијарда долари, има технолошкиот гигант Apple и тоа во три подружници. Доколку тие средства ги врата во САД, Apple ќе мора да плати 59,2 милијарди долари. Конгломератот пат GE (General Electric) во 18 подружници има 119 милијарди долари. По него следи Microsoft со 108 милијарди долари во пет подружници, се вели во студијата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×