Најмалку девет загинати во експлозија на автомобил-бомба во Турција
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Најмалку девет луѓе утрово загинале, а 64 се ранети, во експлозија на автомобил-бомба чија цел било седиштето на полицијата во местото Џизре на југоистокот на Турција.

Турската државна агенција Анадолија јавува дека за нападот се одговорни припадниците на Работничката партија на Курдистан (PKK).

PKK во Турција, во САД и во Европската унија е на листата со терористички огранизации.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×