Најнови софтверски решенија против „сајбер“ измами
Објавено на од во СПЕЦИЈАЛЕН ПРИЛОГ
Trusteer WEB 957 01Дигиталната трансформација денес има севкупен општествен ефект: влијае врз трансформацијата и промената на постојните бизнис модели, моделите на побарувачка и потрошувачка, социо – економските структури, едукативните, организациските и оперативните системи итн.

 

Несомнено дигитализацијата во нашата банка придонесува кон поедноставување на процесот на интеракција со клиентите и позитивно корисничко искуство, зголемување на автономијата на клиентите, а истовремено и користење на податоците и однесувањето на клиентите за креирање на нови производи и унапредување на процесите.

Бенефитите се сестрани, и паралелно со нив процесот на дигитализација носи и предизвици за заштита од малициозни апликации и мрежни напади.

Па така, и Охридска банка Сосиете Женерал покрај развојот на нови дигитални производи, постојано имплементира и обезбедува најнови софтверски решенија, кои ги заштитуваат клиентите од дигитални финансиски закани или измами, почнувајќи од моментот на инсталација и користење на нашите услуги.

Преку интегрирање на ИБМ Трастиер (IBM Trusteer), како бесплатна функционална алатка наменета за електронското и мобилното банкарство Охридска банка Сосиете Женерал направи дополнителна заштита и ја зголеми безбедноста на овие канали.

Trusteer WEB 957Софтверските слабости кои можат да се појават во оперативните системи кај уредите на корисниците, создаваат можност криминални софтверски апликации да направат штета за корисникот или банката. Производите на Trusteer имаат за цел да ги спречат инцидентите на местото на нападот, истовремено го истражуваат нивниот извор за да ги ублажат идните напади. Покрај тоа, Trusteer овозможува Банката да добива итни известувања и да пријавува секогаш кога ќе се појави нова закана против самата Банка или нашите клиенти.

Алатката овозможува детекција и отстранување на финансиски злонамерен софтвер, кражба на сметки и идентитети, без инсталација на дополнителни софтвери кај корисниците. Алатката е интегрирана во системите за електронско и мобилно банкарство.

Дополнително, Банката на своите клиенти ја нуди и дополнителната алатка – Trusteer Rapport, бесплатен софтвер кој ја штити онлајн банкарската сметка на клиентите, создавајќи безбеден тунел за комуникација помеѓу клиентот и веб-страницата на банката. Таа е додаток на онлајн банкарските производи, но во никој случај не е предуслов за нивно користење. Ги блокира сите обиди за финансиска измама кон онлајн банкарската сметка на клиентот, навремено го открива процесот на инсталирање на малициозен софтвер и го блокира и спречува истиот. Дури и во случај некој малициозен софвер да е веќе инсталиран на компјутерот кај клиентот, програмата ги блокира сите обиди таквиот софтвер да влијае при отворање на интернет прелистувач и користење на онлајн банкарски сесии.Trusteer Rapport е компатибилен со скоро секој оперативен систем и со сите антивирусни програми и е наменет за секој клиент кој сака да обезбеди дополнителна заштита на своите уреди, без дополнителни финансиски трошоци.

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×