Најстарата туристичка агенција во светот, Томас Кук, банкротира
Објавено на од во Економија
Томас Кук беше соборен од 1,7 милијарди фунти долг. Компанијата не успеа да се справи со конкуренцијата на Интернет, пазарот што се менува и геополитичките настани што ја вртеа летната сезона.
Thomas Cook Airlines, another low-cost airlineНајстарата светска туристичка компанија, Томас Кук, остави стотици илјади туристи во странство откако вчера банкротира и ја активираше најголемата операција за враќање дома на британските тристи, пренесува Ројтерс.
Британскиот премиер Борис Џонсон вети дека ќе помогне во враќањето на британските туристи дома, и откри дека владата го одбила барањето на Томас Кук за спасен пакет од околу 150 милиони фунти (187,1 милиони долари) затоа што таквиот потег би бил „опасен по моралот “.
Ликвидацијата стави крај на една од најстарите британски компании основана во 1841 година, нудејќи патувања со воз низ Островот. Преживеа две светски војни и цветаше благодарение на празничните пакети. Компанијата управуваше хотели, одморалишта и авиокомпании кои опслужуваа 19 милиони луѓе годишно во 16 земји. Во моментов, 600.000 туристи се во странство кои ги користат нејзините услуги. Ова ќе ја принуди владата и осигурителните компании да координираат огромна операција за наплата.
Главниот извршен директор Питер Фанкхаузер изрази длабоко жалење што компанијата не успеа да обезбеди пакет финансиска помош од позајмувачите по тешките преговори во текот на викендот.
На нејзините клиенти им се советува да не патуваат со авион сè додека не им соопштат новостите преку нивната веб-страница thomascook.caa.co.uk.
Компанискиот колапс има потенцијал да создаде хаос низ целиот свет откако туристите ќе се најдат во неплатени хотели на локации како Гоа, Гамбија и други.
На долг рок, банкротот може да го погоди туристичкиот сектор на главните дестинации како Шпанија и Турција.
Томас Кук беше соборен од 1,7 милијарди фунти долг. Компанијата не успеа да се справи со конкуренцијата на Интернет, пазарот што се менува и геополитичките настани што ја вртеа летната сезона. Групата се очекуваше да биде спасена откако во август успеа да преговара за општите услови за планот за спасување од 900 милиони американски долари од својот најголем акционер, кинескиот Фосун.
Сепак, до моментот кога договорот беше финализиран, компанијата беше погодена од ненадејна одлука од страна на банките со побарување од 200 милиони фунти.
Трговијата со акции на Томас Кук беше стопирана, при што еврообврзниците паѓаа за 72%. Акциите на германскиот конкурент ТУИ АГ пораснаа за 11 %. Зголемување е забележано и во британските авиокомпании „Бритиш ервејс“, „Исџет“ и „Рајанар“, кои би можеле да заработат дополнителни приходи со тоа што туристите ќе ги носат дома на штета на владата.
Акциите на Фосун паднаа за 5,5% во Хонг Конг.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×