Намален извоз на руски гас во Турција за повеќе од една четвртина
Објавено на од во Економија
Извозот на гас на Русија во Турција и осум други земји од Југоисточна Европа се намали за повеќе од една четвртина во првата половина на 2019 година, бидејќи поевтиниот течен природен гас (ТПГ) и новите азербејџански резерви ја намалија зависноста на регионот од Русија, пренесува Ројтерс.
New US sanctions against Russia by US SenateИзвозот на руски гас во Турција, најголемиот пазар во регионот, опадна за 36% од првото полугодие на 2018 година, додека извозот во Грција и Бугарија опадна за 12,7%, или 17,4%, соодветно, според податоците на рускиот Гаспром.
Сепак, „Газпром“ рече дека најновиот пад на извозот на гас во Турција и другите регионални земји нема да влијае на долгорочните планови на компанијата за изградба на гасоводот „Турски тек“.
„Не е препорачливо да се извлечат заклучоци за побарувачката на гас заснована на еднократна состојба на пазарот“, изјави „Газпром“ за Ројтерс и изрази уверување дека компанијата ќе остане главен снабдувач на Европа.
„Ние не гледаме никаква закана за нашата позиција во Европа, бидејќи побарувачката за гас во регионот ќе остане голема“, рече „Газпром“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×