Наплатата забавува, стравот од рецесија во Европа расте
Објавено на од во КАПИТАЛ АНАЛИЗА

2847549Македонските компании чекаат за наплата најдолго во Европа

Повеќето европски земји се уште прикажуваат позитивни стапки на економски раст но оптимизмот од порано веќе го надвладува песимизам. Или како што илустрираат шведските консултанти од Intrum коишто веќе 21 година ги следат трендовите на плаќања во Еврпопа, „доаѓаат облаци што многу веројатно ќе го променат сончевото време“. Според нивниот последен Извештај за плаќањата за 2019 година,неколку параметри покажуваат значителни знаци на нова рецесија. Половина од европските компаниите односно 54% одговориле дека рецесијата неминовно ќе се случи во рок од пет години, додека 30% од деловните субјекти веруваат дека рецесија нема да се случи во нивната земја во блиска иднина. Притоа, има голема разлика меѓу различни земји, па така највисок е процентот на песимизам во бизнис секторот во Грција и тоа 93%, Италија 84% и Португалија 82% каде што најмногу компании очекуваат рецесија во економијата. Извештајот покажува дека загубите од ненаплатени побарувања се зголемени за 2,31% годинава, споредено со ланскиот извештај кога пораснале за 1,7%. Загрижувачки е што за следните 12 месеци, 16% од европските компании предвидуваат зголемен ризик за наплата од нивните должници.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×