Направен првиот алгоритам кој може да предвиди човечки избор
Објавено на од во hi-tech & business

Изборот е активност што секојдневно ја правиме, свесно или несвесно. Во просек, возрасно лице прави 35.000 избори секој ден (повеќето од нив се несвесни избори).

Worlds-First-AI-That-Predict-A-Persons-Choices-Before-They-Make4-Any.Истражувачите на Универзитетот  за технологија во Оукленд пронашле некои успеси во оваа област, истражувачите на го развиле првиот модел на вештачка интелигенција во светот кој може да предвиди избор на лице пред тој дури и  да се одлучи.

Истражувачите ги користат нервните мрежи за да создадат сопствена модифицирана нервна мрежа наречена NeuCube. NeuCube архитектурата многу слична на SNN и главните задачи што ги извршува се мапирање, учење и разбирање на просторни податоци во мозокот.

За да ги предвидат изборите пред човек да го направи изборот, сестрите Зохра и Марјам Доборјех спроведоа експеримент со 20 учесници. На учесниците им било кажано да гледаат видео од различни логоа за пијалаци.

Ги снимила податоците на мозокот користејќи ЕЕГ. Снимените податоци потоа се доставени до NeuCube алгоритам. NeuCube потоа почнува да ги класифицира обрасците од мозокот на учесникот. Системскиот алгоритам почнува да учи од податоците.

Алгоритмот е во можност да го предвиди изборот на пијалок 0,2 секунди пред свесно да го согледа пијалокот. Исто така, покажа јасна разлика помеѓу логоата со кои беа запознаени учесниците и оние со кои не беа.

Оваа извонредна работа може да има голем број на намени, вклучувајќи и невромаркетинг, когнитивни студии и решавање на криминал. Проектот го води тим од АУТ Институтот за истражување на знаења и откритија, во кој се вклучени повеќе доктори на науки.

Марјам Доборјех, која е специјализирана за машинско учење, вели дека сведочењето за работата на алгоритам NeuCube е неверојатно.

“Мозокот е неверојатна работа – тој учи и се сеќава на работите и може да ги препознае пред лицето да може. Ако се ​​добие компјутер кој ќе може да го направи тоа, ќе го промени начинот на кој сите живееме “.

Зохра Доборјех, која е задолжен за лабораторија за мозочни податоци (EEGLAB, AUT) и е специјализирана за психологија, е заинтересирана за тоа што мозокот потсвесно може да ни каже за донесување одлуки.

“Знаеме дека само 10% од одлуките на луѓето се намерно направени, другите 90% се потсвесно направени од мозокот врз основа на претходни искуства, историја, генетика и други фактори. Ова дело ќе биде менувач на играта во маркетингот посебно. ”

Касабов, дизајнер на NeuCube, вели дека откритието ќе доведе до повеќе истражувања. “Истражувачите и научниците од општеството ќе го искористат ова за да разберат подобро колку предрасуди носиме поради нашата потсвест; кои се нашите вистински преференции во животот, како можеме да комуницираме подобро, и како можеме да научиме подобро? “

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×