Населението во Романија намалено за 23.000 луѓе во 2018 година
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Романија загуби уште 23.000 жители во изминатата година, јавија романски медиуми.
peopleСпоред романскиот Национален институт за статистика, на почетокот на годинава населението во Романија било 22 милиона и 171 илјада жители, додека на почетокот на 2018 година – 2.194.000, односно намалено за 23.000.
Според податоците, луѓето на возраст над 65 години се за над 434.000 повеќе од младото население (возраст од една до 14 години), соопшти Институтот за статистика.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×