Наскоро платежни картички со отпечаток од прст, лозинките одат во историјата
Објавено на од во hi-tech & business
Тестирана е нова технологија што може да обезбеди поголема безбедност при безготовинско плаќање.
биометриско плаќањеПлатежните картички од новата генерација треба да ја подигнат ефикасноста безбедноста при плаќање на повисоко ниво, според „Би-Би-Би-Си Клик“, а новитет е што тие содржат читач за отпечатоци.Овие картички би можеле да се користат уште следната година, и се чини дека четирицифрениот пин полека оди во историјата.
Таквите картички не се разликуваат од стандардните, ниту пак бараат никаков вид на напојување, бидејќи ја црпат потребната енергија од терминалот а наплата. Сè што треба е картичка да го сними  отпечатокот од прстот од различни агли, така што никој не може да го користи, па дури и да го фалсификува. Истражувањата покажуваат дека мислењата на корисниците се поделени, некои чекаат да воведат биометриска технологија во платниот систем, а некои не.
„Проблемот е во тоа што исто така е неопходно да се опремат продавниците со читачи и терминали што можат да го прочитаат овој вид на (биометриска) верификација“, рече Георгина Булки, директор за стратегија и иновации во РБС / Натвест.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×