НАТО се екипира во источна Европа за да пресретне евентуална руска агресија
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Министрите на земјите-членки на НАТО одобриле формирање на нова мултинационална единица што треба да ја засили одбраната на членките „изложени на најголем ризик од Русија“. Генсекот на Алијансата, Јенс Столтенберг, рече дека новата единица чие формирање е одобрено од САД и од останатите членки, ќе биде мултинационална и ќе ротира по земјите од источна Европа.

„Новите сили ќе бидат мултинационални и јасно ќе стават до знаење дека нападот на еден сојузник е напад на сите сојузници, а Алијансата ќе одговори како целина“, рече Столтенберг.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×