Неколку финансиски балони кои се надувуваат во моментов
Објавено на од во Економија

И додека некои од водечките светски берзански индекси се близу до рекордно ниво (како САД), ситуацијата е далеку од мирна, барем за финансиските пазари и системот.

Financial-BubblesСе сеќавате ли на финансиската криза пред 11 години? Многу е веројатно дека ова е веќе „избледена меморија“.

Постојат систематски ризици кои се закануваат на формирање на нови финансиски меури. И во нивната основа, во голема мерка (и иронично), токму мерките на централните банки се дизајнирани  да ја заштитат светската економија и да го стимулираат растот и инфлацијата.

Олеснетите монетарни политики од последната деценија доведоа до големо вреднување на одредени финансиски средства. И бидејќи ФЕД презеде политика за нормализирање на каматите и рамнотежата (од крајот на 2015 година), таа повторно ги намали каматните стапки на последната средба во јули.

Уште повеќе – инвеститорите во моментов очекуваат да забележат барем уште две намалувања на каматните стапки до крајот на оваа година. Всушност, ФЕД можеби нема многу избор во својата политика за каматни стапки, според многу експерти.

„Резервите се држат како заложник  од страна на пазарите и ќе бидат принудени да направат две намалувања на каматните стапки пред крајот на годината“, рече Мохамед Ел-Еријан, легендарен  инвеститор ветеран.

Во ексклузивно интервју за „Financial news“, главниот економски советник на германскиот осигурител Алианц изјави дека ФЕД нема да има друг избор освен да ги намали краткорочните каматни стапки на 1,75% до крајот на годината за да ги олесни стравувањата од трговските тензии и бавниот глобален раст .

“Иако понатамошните намалувања не се оправдани со традиционалните економски индикатори, Банката на федерални резерви нема да има друг избор освен да ги намали стапките. Пазарите во моментот ги држат како заложници”, рече Ел-Еријан, поранешен директор за инвестиции на најголемиот фонд за обврзници Пимко.

„Намалувањата ќе бидат направени од негативни, а не за позитивни причини. Банката на федерални резерви се плаши од реакцијата на пазарот ако не работи“, додаде ветеранот-инвеститор.

Еве ги факторите што можат да доведат до „најголема финансиска рецесија“, според Крис Сенек, постар аналитичар и главен стратег за инвестиции во „Wolfe Research“.

„Најмногу сме загрижени за 10 балони на средства. Прашање е кога ќе се развијат овие нерамнотежи“, коментира Сенек.

Десетте балони што Сенек внимателно ги надгледува ги вклучуваат: долгот на Владата на САД; Корпоративниот долг на САД; Кредитите на САД со заеми; Европски долг; биланс на состојба на Јапонската банка (BoJ) и поврзаните капитални интереси; непрофитабилни ИПО; компании за криптовалути и канабис; акции ориентирани кон раст; акции на компании за софтвер и cloud технологија и ETF.

Коментарите на Сенек за некои од 10-те балони:

Долгoт на Владата на САД

„Еден од најголемите балони во овој циклус … американските сојузни должнички хартии од вредност, кои се на највисоко ниво од крајот на војната, и покрај тоа што американската економија закрепнува скоро десет години“.

Според последните податоци, долгот на федералната администрација достигна неверојатни 22,023 трилиони американски долари. Владиниот долг беше 19,95 трилиони американски долари кога Доналд Трамп стапи на функцијата претседател на САД во јануари 2017 година.

Во декември 2017 година, Конгресот изгласа намалување на данокот од 1,5 трилион американски долари што го побара претседателот, забрзувајќи го зголемувањето на долговите. Покрај тоа, минатата година законодавниот дом гласаше за зголемување на трошоците за внатрешни и воени програми.

Неодамнешната анализа на канцеларијата за буџет на Конгресот покажа дека САД би можеле да додадат 12 трилиони долари на нејзиниот јавен долг во периодот од 2020 до 2029 година како резултат на комбинација на поголемо трошење на владата и побавен економски раст. Ова е во прилог на 16,6 трилиони долари долг што американската влада ќе и’ го должи на јавноста на крајот на 2019 година.

Доколку не се запре овој негативен тренд, процентот на јавниот долг на САД во однос на големината на американската економија ќе се зголеми за 2029 година на 93% од 78% во моментов. Ова е малку пониско од претходната прогноза на канцеларијата за буџет на Конгресот, но американскиот долг сепак ќе биде историски висок во време на мир.

Американскиот корпоративен долг

Девет трилионска корпоративна темпирана бомба постои во американската економија, потсетуваат експертите. Компаниите се оптоварени со долг од 9 трилиони долари, потенцијална закана ако стапките продолжат да растат и економијата покажува знаци на слабост.

Повеќето експерти за врски на Вол Стрит веруваат дека проблемот е контролиран во наредните 12 до 18 месеци, иако се вели дека пазарот е „проблематичен“. Главната грижа е насочена кон компаниите чиј долг се сумира помеѓу стабилни и „ѓубре“ инвестиции  и може да предизвика проблеми на пазарот доколку нивниот рејтинг се влоши.

Непрофитабилни ИПО

Бројот на непрофитни компании се зголемува. Всушност, според експертите, повеќе од половина од компаниите кои излегуваат на пазарите имаа негативен финансиски резултат во последната една година.

Процентот на ИПО на компаниите кои се во загуба е знак на сериозна промена на пазарот и неговото ослабување. Овој процент е највисок од времето на „дот ком“ компаниите. Особено алармантни се тековните вредности на пазарот на компании како што е Uber Technologies Inc. (UBER) и Lyft Inc. (LYFT).

Европскиот долг

Европските обврзници со негативен принос се „веројатно најголемиот меур досега“. Инвеститорите се потпираат на дополнителен монетарен стимул од ЕЦБ, па дури и подлабоки негативни каматни стапки од сегашните.

Инвеститорите на обврзници испраќаат сериозни сигнали за нивната загриженост. Тие се загрижени за ослабувањето на глобалната економија; трговската војна меѓу САД и Кина; геополитички тензии на Блискиот исток. Тие се загрижени за ниската инфлација на Велика Британија поради Брегзит и десетици други работи.

И во пресрет на овие грижи, играчите на финансискиот пазар брзаат да се фокусираат на најбезбедните можни средства – државни обврзници. Трендот е толку силен што износот на државни обврзници со негативни каматни стапки достигна рекордно високо ниво.

Поточно, 12 трилиони долари, според „Barclays“, најголем од ваков вид од средината на 2016 година, кога Велика Британија гласаше за сензационална одлука да ја напушти ЕУ и централната банка на земјата повторно ја започна програмата за откуп на активи. И најголем дел од овој долг е сконцентриран во Европа.

Состојбата на банката на Јапонија

Јапонската централна банка има средства повеќе од целата економија на земјата, што ја прави Јапонија првата членка на Г7 што има таков резултат. После една деценија стимул на централната банка за забрзување на инфлацијата, ова конечно дојде „преку глава“.

Средствата на јапонската централна банка изнесуваат 553,6 трилиони јени (4,87 трилиони долари), што е повеќе од пет пати поголема од капитализацијата на најценетата јавна компанија во светот – Епл и 25 пати поголема од пазарната капитализација на највредната јапонска компанија – Тојота.

Јапонската централна банка исто така има повеќе активи од вкупниот БДП на пет земји во развој како што се Турција, Аргентина, Јужна Африка, Индија и Индонезија.

Огромниот биланс на банката е акумулиран како резултат на монетарниот стимул во последните пет и пол години.

Централната банка на Јапонија стана втора централна банка по Швајцарската национална банка и прва меѓу државите Г7 што има средства повеќе од вредноста на целата економија.

ETF

Олеснетата монетарна политика на централните банки ја потиснува нестабилноста на ваквите инвестициски шеми и ја зголемуваат нивната популарност.

„Особено сме загрижени за многуте индексни фондови засновани врз инструменти со фиксен приход, инвестирани во хартии од вредност кои имаат значително пониска ликвидност од фондот што ги поседува“, предупредува Сенек.

Со зголемувањето на вредноста на јапонските акции и ЕТФ, јапонската централна банка може „да ги направи вкупните загуби многу потешки кога ќе стигне следниот пад“.

Што се однесува до ETF, воопшто, експертот е меѓу многу набудувачи кои стравуваат дека следниот пад на пазарот ќе забрза бидејќи паничната продажба на акции ќе ги присили инвеститорите да се ослободат од нивните активи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×