Нема договор помеѓу Грција и ЕУ
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Грција и Советот на министрите за финансии на земјите-членки на еврозоната не постигнаа договор околу барањата на новата грчка влада за програмата за финанасирање и отпис на долгот

Вондредената седница, која доцна синоќа се одржа во Брисел, не успеа да вроди со плод. Грчкиот Министер за финансии, Јанис Варуфакис, по средбата изрази оптимизам дека решение би можело да биде постигнато во понеделник, кога треба да продолжат преговорите.

Според него, синоќешната средба немала за цел да биде најдено решение, туку само претставувала добра дискусија.

Инаку, новата влада во Атина не се согласува со продолжување на меѓународната програма за помош, која истекува на крајот од овој месец.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×