Неочекуван пад на залихите на нафта на САД
Објавено на од во Економија
Пред денешното објавување на официјалните податоци на американската влада за американските резерви, американскиот Институт за нафта (АПИ) објави дека акциите биле намалени за пет милиони барели минатата недела, што е повеќе од очекуваниот пад од три милиони барели.
рафинеријаЦената на суровата нафта од типот „Брент“ скокна за 49 центи на 62,89 долари за барел, додека американската лесна сурова нафта за испорака во август се зголеми за 39 центи на 56,64 долари за барел.
Цените на двата вида на нафта паднаа вчера за повеќе од четири проценти поради загриженоста за забавувањето на глобалната економија.
ОПЕК и други производители, како што се Русија, се согласија вчера да го продолжат договорот за намалување на производството на нафта до март 2020 година, бидејќи успеаја да ги надминат разликите во нивните напори за поддршка на цената на енергенсот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×