Неофицијални резултати: СДСМ победува во 47 општини, ВМРО-ДПМНЕ во 15
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Според првичните резултати што ги објавува Државната изборна комисија на својата веб страница, што се менуваат од минута во минута, според тоа како пристигнуваат податоците, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 43 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во 14 општини, а на ДУИ во девет.

Но, ова се резултати според обработени 42,18% од гласовите (толку досега ДИК успеала да обработи, со оглед на процедурите), но, во меѓувреме, на преброен поголем број гласови, информациите од СДСМ се дека водат во 47 општини во градоначалничката битка, од кои во 34 победата ќе значи избран градоначалник во првиот круг.

Од скопските општини СДСМ прогласи победа во првиот круг во Центар, во Аеродром, во Карпош и во Ѓорче Петров, а во втор круг кандидатите на оваа партија ќе влезат со предност во Бутел, во Кисела Вода и во Гази Баба.

ВМРО-ДПМНЕ е во водство во 15 општини, од кои во дел се очекува да победи во првиот круг.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×