Неофицијално: Во понеделник ќе се гласа договорот од Преспа во грчкото Собрание?
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Владата на Грција ќе отпечати десетици илјади примероци од Договорот со цел да ја информира јавноста пред парламентарната дебата за ратификување на Преспанскиот договор.

parliament_web-thumb-large

Договорот од Преспа, прво ќе треба да мине низ надлежните комисии во Парламентот, потоа ќе биде донесен на пленарна седница, по што ќе следи гласањето, за кој неофицијално се очекува да биде во понеделник?

По добивањето на доверба на Владата од грчкиот Парламент, премиерот Алексис Ципрас следно што очекува е  ратификацијата на Договорот од Преспа, а гласањето е можно да се случи дури и во текот на следната седмица.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×