Неплатените даноци од онлајн трговијата во Бугарија се проценуваат на 85 милиони евра
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Годишната штета на буџетот од неплатени даноци и осигурувања во онлајн-трговијата изнесува околу 85 милиони евра, покажува анализа на Националната агенција за приходи на Бугарија, објави институцијата.

e-commerce-representationalСо цел да се олесни овој бизнис со промени во законодавството, беа воведени дополнителни барања за е-трговци кои прифаќаат картички или курирски плаќања. Тие мораа да достави информации за нивните локации до Агенцијата до 29-ти јуни. Обврската ја исполниле 15 000 он-лајн продавници.

Сега корисниците можат да проверат дали онлајн продавницата и трговецот од кој купуваат стоки или услуги се регистрирани преку бесплатната е-услуга обезбедена од страна на NRA.

Во следниот месец, даночните инспектори ќе прават тест-купување преку електронска трговија за да проверат дали се исполнети даночните барања, предупредува Агенцијата за приходи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×