Нестле планира да инвестира 6,5 милиони евра годинава во Бугарија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Нестле Бугарија ги објави финансиските резултати за изминатата година, како и за првиот квартал на 2019 година на специјална прес-конференција, организирана во фабриката во Софија.

96_bigКомпанијата, која располага со една фабрика во Бугарија во која работат 1 100 луѓе , реализирала приходи за минатата година во износ од 129 милиони евра и добивка во износ од 11,85 милиони евра, соопшти извршниот директор на компанијата Емануел Артур.

За споредба во претходната година, профитот на компанијата изнесуваше 11,65 милиони евра.

Продажбата на Нестле Бугарија за првото тримесечје на годината достигнаа 34 милиониевра, што претставува органски раст од 3,6% и реален внатрешен раст од 5,5%.

“Во 2018-та година Нестле Бугарија продолжи да работи за зајакнување на производот портфолио, фокусирајќи се врз својата стратешка развој и ефикасноста на процесите”, коментира Артур.

Инвестициите на компанијата во изминатата година изнесуваа 2,7милиони евра, ниво слично на претходното. Од нив, 35% беа насочени кон зголемување на продуктивноста и новите производи; 32% на вендинг машини за кафе; 15% за безбедност на вработените и производите; 14% за модернизација на дистрибуцијата и седиштето; 4% за информатичка технологија.

За оваа година, сепак, компанијата планира значително зголемување на своите инвестиции, кој се очекува да изнесува 6.5 милиони евра.

“Во седумте секторот во кои компанијата е претставена на родниот пазар, таа е број еден за продажба во пет од нив. При детското исхрана, каде зазема 2-та позиција, постои сериозен прогрес во последната една година”, објасни Артур.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×