Неуспех во најава на состанокот на Г7
Објавено на од во Политика

Состанокот на лидерите на Г7, што ќе се одржи во Бијариц од 24-26 август, може да заврши без заедничко коминике. Ова го соопшти во вторникот јапонската телевизија (NHK).

G7 Interior ministers meeting in ParisПоради споровите во трговијата и глобалното затоплување оваа година, земјите од Г7 може да одбијат да потпишат заедничка изјава. Ова ќе биде прв ваков случај од основањето на овој формат во 1975 година, забележува јапонската телевизија.

Средбата на Г7 ќе се одржи во Бијариц, југозападна Франција, од 24 до 26 август. Како што претходно објавија француските власти, форумот ќе се фокусира на борба против нееднаквоста.

 

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×