Нимиц ќе дојде во Скопје до крајот на неделава
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Специјалниот претставник на Обединетите нации кој е медијатор во спорот што за името Македонија го имаме со Грција, Метју Нимиц, до петок ќе пристигне во Скопје, дознава Македонската радиотелевизија од извори од Вашингтон.

Нимиц ќе ја посети само земјава, а не и официјална Атина. Според изворите на МРТ предвидени се средби со државниот врв на Македонија.

Медијаторот пред неколку недели, во интервју за грчки весник, изјави дека решавањето на прашањето за името треба да биде високо на агендата на новата Влада.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×