Нискобуџетните авиокомпании го поттикнаа развојот на туризмот во Црна Гора
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Нискобуџетните авиокомпании ја поттикнаа туристичката индустрија во Црна Гора, позитивно влијаејќи врз продолжувањето на туристичката сезона, приходите и вработеноста во Црна Гора.
авион внатреВо моментов девет нискобуџетни авиокомпании оперираат со летови од и до Црна Гора, а првите летови беа пред шест години.
“Според официјалната статистика на Монстат, се потврдува дека воведувањето на нискобуџетни авиокомпании резултираше со значително зголемување на бројот на туристите, остварените ноќевања и приходите на таа основа”, објави МОРТ.
Се истакнува дека поврзувањето на Црна Гора со директни летови со поголем број земји е една од најдобрите можности за постојано зголемување на бројот на странски посетители кои доаѓаат од Западна, Северна и потенцијално Источна Европа.
“Подеднакво важно е општото влијание врз туристичката економија, како и улогата на нискобуџетните компании, како катализатори за продолжување на туристичката сезона и на југ и на север од Црна Гора”, рекоа претставниците на владината канцеларија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×