Нобеловецот Пол Кругман: Шансите дека наскоро ќе имаме рецесија се прилично добри
Објавено на од во Економија

Кругман предвидува нова економска криза кон крајот на оваа година.

pol krugman

Постои голема шанса дека светската економија влегува во рецесија оваа година, вели добитникот на Нобеловата награда Пол Кругман.

“Мислам дека има прилично добри шанси дека ќе имаме рецесија кон крајот на оваа година (или следната година)”, рече Кругман на Светскиот самит во Дубаи.

Тој верува дека е малку веројатно дека само една “голема работа” предизвикува економска криза, но дека серијата економски застои ќе ја зголеми веројатноста за пад на глобалната економија.

“Главниот проблем секогаш беше тоа што немаме ефективен одговор ако работите забават”, рече тој, додавајќи дека еврозоната сега е “место што изгледа навистина блиску до рецесијата”.

На крајот од минатата недела, Европската комисија остро ги намали прогнозите за економскиот раст на еврозоната за 2019 и 2020 година. ЕК вели дека растот на еврозоната ќе забави до 1,3% оваа година од 1,9% од 2018 година, со раст од 1,6% во 2020 година. Проценките се многу помалку оптимистички отколку претходните предвидувања на ЕК објавени во ноември, кога Брисел очекува еврозоната да порасне за 1,9% оваа година и 1,7% до 2020 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×