Нов проблем на Пентагон: Колку Америка ќе ја чини повлекувањето на Турција од програмата Ф-35?
Објавено на од во Економија

Поради “потенцијалните санкции”, САД губат повеќе од 200 милиони долари поради повлекувањето на Турција од програмата за производство на американските борбени авиони Ф-35.

ф35На морнарицата на САД сега им требаат повеќе од 200 милиони долари за да лоцираат голем број компоненти за борбени авиони Ф-35.

Порталот “Драјв” ја подвлекува изјавата на Елен Лорд, заменик секретар за одбрана за набавки и безбедност, дека “дисциплиниран и елегантен пресек” на сите турски Ф-35 договори се очекува во почетокот на 2020 година.

Се предлага да се бараат добавувачи на компоненти за употреба на средства првично наменети за резервни делови за американските авиони.

Пентагонските трошоци за замена на турските добавувачи би можеле да бидат уште поголеми, но нема сомнение дека САД ќе најдат алтернатива за турските производители, вели порталот.

Турција претходно изрази интерес за купување американски борбени авиони Ф-35. Во исто време, официјалната Анкара ги купи руските S-400 ПВО системи кои Вашингтон ги смета за закана за нивните авиони.

САД постојано бараа од Турција да се воздржи од купување на руски одбранбени системи.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×