Нов удар на банките: Поради Базел IV, капиталниот дефицит изнесува 135 милијарди евра
Објавено на од во Економија
Европското банкарско супервизорско тело (ЕБА) значително ја зголеми проценката на капиталот што ќе биде потребен за банките во Унијата да се усогласат со новите глобални правила, нов удар за секторот кој веќе се бори со различни потешкотии.
банкингЕБА рече дека најголемите банки во ЕУ ќе имаат вкупен дефицит од 135 милијарди евра, со цел да се усогласат со реформите во посткризните правила, кои индустријата ги нарекува Базел IV.
Глобалните правила, договорени во декември 2017 година, се дизајнирани да ги направат банките поотпорни во следната криза. Мерката ќе почне да се спроведува од 2022 година и ќе стапи на сила до 2027 година, две децении по почетокот на најлошата финансиска криза на генерацијата.
ЕБА-ината официјална прогноза е лоша вест за банки, вклучително и за Дојче банка, која во голема мера се потпира на своите модели за внатрешниот ризик да се пресметува врз основа на тоа колку капитал треба да има, и веќе се борат со стагнација на профитабилноста.
Кога правилата изготвени од страна на Базелскиот комитет за глобалните банкарски супервизори почнаа сериозно да работат против нив се јавија и несогласувања меѓу Франција и Германија, кои стравуваат дека реформите несразмерно ќе ги погодат нивните финансиски институции.
Аналитичарите во Ситигруп предвидуваат дека основниот капитал на Дојче банк може да се намали за 4,5 процентни поени, во обид да се усогласат со новите правила. Ова може да се спореди со проценката на ЕБА за најголемите европски банки кои, во согласност со новите правила, просечно го намалуваат основниот капитал за 2,8 процентни поени.
Во текот на процесот, банките во Унијата ќе бидат предмет на 24,4 отсто зголемување на минималниот капитал за да се усогласат со реформите, рече ЕБА, додавајќи дека зголемувањето речиси во целост го водеа големите банки на глобално ниво.
Овој износ претставува зголемување на прогнозата на ЕБА од крајот на 2017 година, кога конечно беше договорен Базел IV. Имено, во тоа време ЕБА предвидуваше дека најголемите кредитори би имале просечно зголемување од 15,2 проценти во просек.
Посериозната прогноза беше делумно објаснета бидејќи најновата проценка на ЕБА имаше ефекти од капиталните додатоци наметнати од супервизорите на одредени банки.
“Вкупниот недостаток на капитал е околу 135 милијарди евра, што е речиси целосно во големите банки, но дефицитот ќе се намали на 58,7 милијарди евра доколку банката ја задржи добивката (врз основа на податоците од периодот 2014-18) во текот на преодниот период” објасни ЕБА, додавајќи дека нејзината прогноза е конзервативна.
Спротивно на тоа, кога оригиналните правила на Базел III беа договорени по кризата, банките имаа капитален дефицит од 277 милијарди евра.
ЕБА, која неодамна го премести своето седиште во Париз од Лондон поради Брексит, е банкарски регулатор низ целата Унија и гарантира дека правилата се спроведуваат на ист начин низ цела ЕУ.
Целта на реформата е да се запрат банките да си играат со правилата за посткризно менаџирање – познат како Базел III, но банките – и некои политичари – бараа реформата да биде толку обемна и опфатна што тајно формираа една сосема нова рунда на подигање на капитал, така што се роди нарекува Базел IV. Политичарите силно се спротивставуваат на ова тврдење.
Реформите наметнуваат ограничувања за најголемите ризични модели во ризичните области како што се хипотеките, и може да се разликуваат од поконзервативните “стандардизирани” пресметки на регулаторите.
Европските банки имаат многу поголема корист од користењето на моделот од нивните колеги од САД, бидејќи тие обично чуваат повеќе хипотеки на нивните биланси.
Мајкл Левер, шеф за кредитен рејтинг во лоби групата на Асоцијацијата за финансиски пазари во Европа, рече дека не е изненадувачки да се види проценетото влијание врз најголемите европски банки, најголеми корисници на внатрешните модели.
“Една од клучните функции на новите правила на Базел е да се ограничи употребата на таквите модели. Ова ограничување ќе ги зголеми барањата за капитал со кои се соочуваат најголемите банки во ЕУ. Со оглед на фактот дека овие банки се одговорни за огромното мнозинство на кредити на фирми и поединци од целиот свет, побарувачката за одржување на високо ниво на капитал може да има негативни последици врз понудата и цената врз изворите на капитал, што ќе бара внимателно разгледување “, вели Мајкл Левер.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×