Нова казна за банките кои манипулираат со девизниот курс
Објавено на од во Економија
Претходно оваа година беа наметнати казни за манипулирање со euriborom i yen liborom: на пример, беше откриено дека неколку големи банки биле организирани во две одделни групи, секоја со свој “сопствен” индекс.
barklejsПо долгорочна истрага, меѓународните банкарски гиганти конечно може да се казнат за нефер бизнис. Според информациите што ги пренесува Ројтерс, банките Баркли, Ситигруп, ХСБЦ, ЈПМорган, Кралската банка на Шкотска, УБС и една мала јапонска банка, се дел од банките кои ќе ја добијат паричната казна на Европската комисија за кршење на регулативите за монополска заштита, бидејќи тие манипулирале со курсевите. Казната за банките може да биде милијарди евра.
Со оглед на тоа што се одговорни за манипулацијата за време на истрагата, казните, кои може да изнесуваат до 10% од годишните приходи на годишно ниво. Наводите се отфрлени од страна на “Кредит Свис”, која не бара доказ за обвиненијата.
Регулаторот истражувал во последните шест години, а досега Барклис, БНП Парибас, Ситигруп, JPMorgan, Кралската банка на Шкотска и УБС платиле 2,8 милијарди долари за истото дело на американскиот пазар. Регулаторот тука утврдил дека банкарите преговарале за курсеви преку интернет.
Засега, Европската комисија не сакаше да ги коментира информациите за казните, а претставниците на банките не реагираа. Ова не е прва ваква истрага. Дојче банк веќе плати 725 милиони евра, Сосиете Женерал 446 милиони, Кралската банка на Шкотска 391 милиони, брокери РП Мартина 247 илјади евра, ЈП Морган 79,8 милиони евра и Ситигруп 70 милиони евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×