Нова студија на Галуп: Работењето со пријатели ќе ве направи попродуктивни на работа
Објавено на од во Компании
Според студијата што неодамна ја спровела глобалната фирма за човечки ресурси Галуп, се заклучува дека да имате барем еден пријател на работа ќе ви помогне да работите подобро и да бидете поиновативни, од сите овие придобивки.
FriendsСтудијата на Галуп вели дека пријателството на работа може да ги поттикне луѓето да работат полесно, бидејќи доаѓаат на место каде што можат да поминуваат време со некој што им одговара.
Затоа, според оваа студија, луѓето во такво опкружување имаат 20% помалку шанси да дадат отказ или постојано да бараат нешто подобро.
Студијата на „Галуп“ исто така покажува дека 50% од вработените кои работат со пријател, градат посебен однос со компанијата за која работат, додека само 10% од оние кои работат исклучиво во професионални односи го прават тоа. Плата, унапредување и придобивки се некои од главните фактори што луѓето ги имаат во предвид кога бараат работа.
Сепак, истражувањето вели дека дури две третини веруваат дека социјалниот аспект е исто така важен при прифаќање на работа. Одржувањето пријателства на работното место, исто така, може да резултира во 12% поголема заработка бидејќи вработените се чувствуваат поповрзани со останатите членови на тимот во фирмата.
Покрај тоа, заради довербата што вработените ја имаат едни во други, тие често ја оценуваат својата работа позитивно, како и перформансите на целиот тим или компанија, што подоцна може да резултира во повисоки плати, напредување или награди за нечии достигнувања.
Слично на тоа, се покажа дека има за 36% помалку инциденти во фирми чии вработени одржуваат и приватни и професионални врски, што е директно поврзано со силна врска меѓу вработените

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×