Новата борба за Африка
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Ако Африка мудро се справи со новата борба, главните победници ќе бидат самите Африканци.
TheNewScrambleforAfrica-537x350Првиот голем бран на странски интерес во Африка, наречен “трка”, беше кога европските колонисти од 19 век го обработуваа континентот и ја зазедоа земјата на Африканците. Втората беше за време на студената војна, кога Истокот и Западот се натпреваруваа за верност на новите независни африкански држави; Советскиот Сојуз ги поддржа марксистичките тирани, додека Америка ги поттикнуваше деспотите кои тврдеа дека веруваат во капитализмот. Третиот бран, кој е во тек, е повеќе бениген.
Аутсајдерите забележаа дека континентот е важен и станува се повеќе, не само заради растечкиot удел во глобалното население (до 2025 година УН предвидува дека ќе има повеќе Африканци отколку кинези). Владите и бизнисите од целиот свет брзаат да ги зајакнат дипломатските, стратешките и комерцијалните врски. Ова создава огромни можности. Ако Африка мудро се справи со новата борба, главните победници ќе бидат самите Африканци.
Степенот на странски ангажман е без преседан. Започнете со дипломатија. Од 2010 до 2016 година во Африка беа отворени повеќе од 320 амбасади, веројатно најголем бум во градењето амбасади насекаде. Само Турција има отворено 26. Минатата година Индија објави дека ќе  отвори 18. Исто така, се зголемуваат и воените врски. Америка и Франција даваат мускули и технологија на борбата против џихадизмот во Сахел. Кина сега е најголемиот продавач на оружје во субсахарска Африка и има врски за одбранбена технологија со 45 земји. Русија потпиша 19 воени договори со африканските држави од 2014 година. Арапите градат бази на Африканскиот Рог и ангажираат африкански платеници.
Нешто несомнено се променило во годините на интервенирање во Африка и во нејзините односи со надворешниот свет, дури и ако прекумерниот песимизам или оптимизам е неоправдан. Што се однесува до овие промени, и што значи тоа за африканската политика и економскиот развој во иднина?
Водечката приказна  е во остар контраст со претходниот приказ од пред една деценија, кој го опишува континентот како “безнадежен”. Нешто несомнено се променило во годините на интервенирање во Африка и во нејзините односи со надворешниот свет, дури и ако прекумерниот песимизам или оптимизам е неоправдан. Според Меѓународниот монетарен фонд, Африка беше домаќин на шест од првите десет најбрзорастечки економии во светот во последната деценија. Континентот, исто така, има најбрзорастечки стапка на пенетрација на мобилните телефони во светот, а воениот конфликт во широки размери значително се намали, како што е случај и со сиромаштијата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×